UŽITEČNÉ NÁSTROJE

Tak jako v každém oboru lidské činnosti se i autorovi při psaní hodí různé vychytávky, které usnadňují práci nebo eliminují rušivé vlivy.

Focus Writer

Pro mnohé to začíná u editoru. Ano, taky používám klasický Word, ale primárně pišu ve Focusu v prostém textu bez jakéhokoli formátování. Důvody?

  • Je to tzv. “distraction-free” editor, který neobsahuje naprosto nic zbytečného. Máte jen obrazovku a kurzor.
  • Spousta statistik a sledovacích módů. Focus Writer dovoluje zobrazit na dolním pruhu (viditelný jen při najetí kurzorem) znaky, odstavce, stránky…v nastavení lze programu nastavit i počítání normostran a další věci (tedy vydělení znaků číslem 1800).
  • Denní cíle. Úžasná věc. Můžete si nastavit denní dobu, počet slov, počet znaků, zkrátka cokoli a editor má historii, takže vám v kalendáři zobrazuje procenta za jednotlivé dny.
  • Otevření více souborů ve stejném rozhraní – viz úplně spodní pruh. 
  • Do pozadí si můžete nahrát obrázek, nastavit si barvy apod. Jedná se zkrátka o velmi přizpůsobitelný editor navržený s ohledem na skutečně produktivní psaní.
  • Umí pracovat s rtf soubory, které pak jen otevřete ve Wordu a dále upravujete, takže nemůsíte při přechodu nic konvertovat.

DropBox, Google Drive, prostě cloudové úložiště

Co je to cloud? Jedná se to online harddisk, na kterém si registrujete nebo pronajmete určitý prostor, na který si pak můžete nahrávat soubory. Pokud jdeo o psaní, osvědčil se mi nejlépe DropBox kvůi rychlosti, ve verzi zdarma poskytuje 2 GB místa. V kombinaci s Focus Writerem jde udělat krásně to, že rtf soubor zkrátka dáte do DropBox adresáře (čímž je zálohován) a otevřete přímo tento soubor v editoru. Díky tomu je uložena jakákoli další napsaná práce. Cloudy obvykle vytváří na disku počítače adresář, do kterého přesunete soubory, se kterými chcete pracovat. Stejný adresář můžete mít i na více počítačích a cokoli přesunutého do jednoho se sychronizuje i do ostatních.

Evernote

Víte, nejsem přítel nějakých přehnaných poznámek a přes 90% věcí k příběhu nosím v hlavě. Ovšem Evernote jsem si poměrně oblíbil. Jedná se o jednoduchý program na poznámky, který lze mít ve verzi zdarma tuším na 2 nebo 3 zařízeních. Kromě vytváření poznámek, tematických zápisníků a dalších věcí má Evernote i rozšíření pro prohlížeč, které dovoluje importovat do Evernote články z internetu, takže si můžete třeba i online povídky ukládat bokem na pozdější přečtení a nejste závislí na tom, jestli dotyčná stránka pořád existuje.

Self Control, Leechblock

Jedním z nejhorších nepřátel spisovatele jsou rušivé elementy a hlavně internet. Ano, snadno se to řekne, ale přiznejme si to, člověk má tendenci vždycky na chviličku juknout a pak se snadno zasekne tam i onde. Self Control či Leechblock jsou aplikace a hlavně doplňky do prohlížeče, které vám na konkrétní dobu zablokují vloženou adresu – ideálně takový Facebook.

Self Control je extrémně jednoduchý, jen pozor – může se vám na začátku snadno stát, že si stránku zablokujete permantně a jedino cestou je odebrání doplňku. Jeho minimalismus spočívá ve vložení vzoru adresy (klidně i jen klíčové slovo, které adresa obsahuje), přidání tohoto vzoru a nastavení času od současného momentu, na jak dlouho má stránku blokovat. LeechBlock jsem zatím netestoval. Pokud pomocí Self Control zablokujete Facebook, zablokujete i veškeré jeho projevy, takže například u článků na jiných stránkách neuvidíte komentáře ani lajkovací tlačítka.

Self Control samozřejmě není jediná aplikace tohoto typu.

Ambient, Synthwave a Chillwave

Tohle nejsou prográmky, ale hudební styly. Pokud potřebujete izolovat okolí, jsou poměrně účinná sluchátka s hudbou. Jenže mnoho lidí se buď zasekne u hledání “správné” písničky a pak jen brouzdá po Youtube, nebo je textové písně obecně ruší. Všechny tři zmíněné styly mají tu vlastnost, že jde v první řadě o instumentálky. Třeba takový ambient je založen na tom, že zvuky prostředí mohou za určitých okolností hudbu. Ambientní hudbou může být zvuk bouře, deště, hořící krb, zvuky přírody nebo hučení moře. Takových klipů je Youtube plná a mají obrovskou výhodu, že jejich délka je obvykle cca 1 – 11 hodin.

Synthwave a Chillwave mívají kratší stopáž a jde v zásadě o elektronickou hudbu, ale pokud se chcete dostat do “flow” stavu mysli a vytěsnit okolí, jsou vynikající.

Na závěr ještě jedna drobnost (kromě toho, že sem budu přidávat další kvalitní pomocníky, co mi přijdou pod ruku). Pokud vás při psaní něco trápí a narážíte na komplikace, je primární chyba ve vašem způsobu myšlení nebo sebedisciplíně. Všechno, co jsem zmínil, vám může pomoct, ale nenapíše to povídku ani knihu za vás. Takže pokud máte v něčem stále problémy, pravděpodobně budou hlavně v hlavě;-)

No votes yet.
Please wait...

Zanechte komentář